
Każdy gatunek kwiatów ma własne tempo wzrostu, jednak niekiedy czas, w jakim rośnie i rozkwita roślina pozostawia wiele do życzenia. Istnieje jednak kilka sztuczek, które pomogą roślinom i kwiatom zdrowo rosnąć.
Jaką rolę odgrywa podłoże? Czym je nawozić?
Dziś mamy gotowe nawozy dla każdego rodzaju roślin (zobacz na https://kwiatydonice.pl/nawozy), wystarczy więc kupić ten, który jest przeznaczony do danych roślin i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Decydując się na nawóz do roślin zielonych warto pamiętać o następujących kwestiach:
Zaleca się nawożenie drzew, krzewów i bonsai w doniczkach płynnymi nawozami. Przestrzeń, jaką mają ich korzenie, jest bardzo ograniczona, co może stanowić poważny problem, jeśli są nawożone nawozami w proszku, ponieważ możemy niechcący zadusić ich system korzeniowy.
Palmy zaleca się nawozić nawozami organicznymi, naprzemiennie płynami z tymi dostarczanymi w proszku, ponieważ są to rośliny pozbawione mikroelementów, które znacznie łatwiej je uszkadzają niż jakikolwiek inny rodzaj.
Sukulenty (kaktusy i sukulenty) należy nawozić nawozami mineralnymi, takimi jak Nitrofoska, obsypując roślinę małą łyżeczką raz na 15 dni.
Czy zmieniać podłoże po zakupie rośliny?
Kiedy kupujemy roślinę, często zostawiamy ją w doniczce, w której nabyliśmy ją w sklepie, co jest błędem. Za każdym razem, gdy bierzemy roślinę do domu, musimy zmienić doniczkę. Mówi się, że takie czynności trzeba wykonywać wiosną, ale warto wiedzieć, że w łagodnym klimacie można również przesadzać wczesną jesienią. Jeśli tak się nie stanie, wzrost ulegnie stagnacji i możemy go stracić. Po przesadzaniu rośliny warto ją wzmocnić- odżywka do kwiatów będzie słusznym wyborem.
Za każdym razem, gdy korzenie wyrosną z otworów drenażowych, będziemy musieli je przesadzić do nieco większego pojemnika, ponieważ nie będzie miał więcej miejsca do wzrostu.