Siekiery – rodzaje i ich zastosowanie

siekiery

Siekiera jest prostym i jednocześnie bardzo przydatnym narzędziem, których wybór może okazać się bardziej zróżnicowany niż początkowo się wydaje. Mimo że na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, mają wiele różnych zastosowań i używa się ich do wielu prac. Z tego względu warto wiedzieć, jakie są ich rodzaje i do czego się je stosuje, by zdecydować się na najodpowiedniejszą dla siebie opcję.

Do czego służą konkretne rodzaje siekier?

Siekiery (https://otorolny.pl/narzedzia/siekiery) składają się z trzonka i ostrza, choć mogą być one wykonane z różnych materiałów. Podstawowym podziałem jest przede wszystkim ich rozmiar oraz możliwość używania ich jednoręcznie lub dwuręcznie, a wyróżniamy takie rodzaje jak:

  • toporki – są one małego rozmiaru, a ich masa osiąga maksymalnie około 1 kg. Wykorzystywane są do drobnych prac, np. rąbanie niewielkich gałęzi.
  • siekiery do rozłupywania – mają długie trzonki i ważą około 4 kg. Ze względu na kąt nachylenia ostrza są w stanie rozłupać bardzo twarde drewno.
  • siekiery kanadyjskie (obosieczne) – posiadają podwójne ostrze i świetnie sprawdzają się do ścinania drzew. Należy jednak mieć na uwadze, że są ciężkie i drogie.
  • siekiery ciesielskie – są wyposażone w proste, średniej długości trzonki, a także zamiast obucha posiadają młot, co pozwala rozłupywać nawet twarde pniaki.
  • siekiery tarnowskie – stosowane przede wszystkim w leśnictwie z powodu ostrza nachylonego pod określonym kątem. Nie nadają się do ścinania drzew o grubych pniach.
  • siekiery uniwersalne – zwykle małe narzędzia o niewielkiej wadze, które przypominają toporki i podobnie jak one przydają się do cięcia małych gałęzi.
siekiery

Jaka siekiera jest najlepsza?

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na rodzaj siekiery w zależności od potrzeb oraz z czego została wykonana, by jej jakość była jak najlepsza. Im cięższa siekiera, tym istotniejsza jest jakość jej wykonania, szczególnie że wpływa to również na bezpieczeństwo pracy.

Kolejną kwestią jest ostrze, które trzeba dobrać odpowiednio do wykonywanej pracy, a także uchwyt – w najlepszym przypadku wyprofilowany by nie wyślizgnął się z dłoni.

Kiedy rozważy się wszystkie podane kwestie, wybór siekiery powinien być dużo łatwiejszy i rozsądniejszy, dzięki czemu praca będzie zarówno skuteczniejsza, jak i bezpieczniejsza.