Właściwości agrowłókniny

Wielu pilnych ogrodników próbuje znaleźć sposób na zwiększenie plonów, pozbycie się chwastów i zachowanie wilgotności gleby. A jeśli istnieje uniwersalne rozwiązanie tych problemów? Redakcja homemaster.desigusxpro.com/en/ podzieli się z Tobą ciekawymi i przydatnymi informacjami, które pomogą Ci dowiedzieć się, czym jest materiał typu spunbond i jak użytkownicy go używają.

Właściwości wymagane dla agrowłóknin

  1. Wytrzymałość na rozciąganie: Wytrzymałość na rozciąganie siatek zacieniających może być decydującym czynnikiem o ich długoterminowej trwałości i żywotności. Stąd dobra wytrzymałość na rozciąganie jest niezbędnym parametrem siatek cieniujących.
  2. Odporność na promieniowanie słoneczne: Agrotekstylia są układane na obszarach uprawnych natychmiast po siewie lub posadzeniu. Do takiego zastosowania agrowłókniny muszą wytrzymywać promieniowanie słoneczne przy zmiennej temperaturze otoczenia.
  3. Wytrzymuje promieniowanie ultrafioletowe: Promieniowanie niewidzialne obejmuje promieniowanie ultrafioletowe (UV), które prowadzi do degradacji łańcuchów molekularnych. Żaden pojedynczy materiał nie jest odporny na wszystkie promieniowanie. Polipropylen i poliester są bardziej odporne na promieniowanie UV, gdy są używane jako materiał zewnętrzny, polietylen jest traktowany odpowiednimi stabilizatorami UV. Potencjał zmniejszania wpływu promieniowania UV na rośliny dzięki włókninie pochłaniającej lub odbijającej światło (przepuszczalność światła: 80 do 90%, aby umożliwić zajście fotosyntezy).
  4. Biodegradowalność: Włókna naturalne, takie jak wełna, juta, bawełna, są również używane tam, gdzie istotna jest biodegradowalność produktu. Naturalny polimer ma zaletę biodegradacji, ale ma niską żywotność w porównaniu z tworzywami sztucznymi.
  5. Wysoki potencjał zatrzymywania wody: Osiąga się to dzięki materiałom włóknistym, które pozwalają na przyjmowanie dużej ilości wody oraz dzięki wypełnieniu superabsorberów. Podczas gdy włókniny przeznaczone do okrywania roślin wykazują masę powierzchniową od 15 do 60 gm/m2, wartości od 100 do 500 g/m2 osiąga się w przypadku materiałów stosowanych na nasypach i zboczach.

Wykorzystywanie Agrowłókniny

Tekstylia techniczne definiuje się jako „materiały tekstylne i produkty wytwarzane głównie ze względu na ich właściwości techniczne i użytkowe, a nie ich cechy estetyczne lub dekoracyjne. Tekstylia techniczne są uważane za najszybciej rozwijający się sektor przemysłu. Agrowłókniny to jeden z rozwijających się obszarów tekstyliów technicznych. Ilość specjalnych tekstyliów wytwarzanych do zastosowań rolniczych jest niewielka w porównaniu z innymi obszarami takimi jak :

  • Agrotech
  • Rolnictwo
  • Akwakultura
  • Ogrodnictwo
  • Leśnictwo.