Czy pompa filtrująca do basenu jest niezbędna?

Własny basen w naszych warunkach ekonomicznych wciąż jest postrzegany w kategoriach luksusu. Niemniej o zbudowanie i wyposażenie niewielkich przydomowych zbiorników stara się coraz większa liczba Polaków. Planując inwestycję warto wiedzieć, jakie akcesoria basenowe są przydatne, a jakie niezbędne. Do grupy tych ostatnich z całą pewnością zalicza się pompa filtrująca do basenu.

Pompa filtrująca do basenu – zasada działania, znaczenie

Zadaniem pompy jest utrzymanie wody w czystości. Pompa filtrująca zasysa wodę z basenu i wtłacza ją do filtra, a następnie oczyszczoną partię wody ponownie przepompowuje ponownie do basenu.

Niezwykle ważną rolę w urządzeniu odgrywa filtr. Może być on w formie wkładu syntetycznego lub z piasku kwarcowego. Wkłady oczyszcza się systematycznie lub wymienia na nowe. Piasek zużywa się mniej więcej po dwóch latach – zanieczyszczony wymienia się na nowy.

Czystość wody można oceniać z punktu widzenia fizycznego oraz biologicznego. Pierwszy obszar dotyczy zanieczyszczeń mechanicznych – wszelkie nieczystości, pyły, cząstki organiczne i nieorganiczne unoszące się na powierzchni, pływające w wodzie lub osadzające się na dnie zbiornika.

Znacznie bardziej niebezpieczne są zanieczyszczenia biologiczne, dla których woda niefiltrowana jest wyjątkowo przyjaznym środowiskiem. Aby w basenie nie było glonów, pleśni, bakterii należy oczyszczać wodę za pomocą pompy filtrującej oraz dodatkowo stosować certyfikowane środki chemiczne.

Uzdatnianie wody ułatwiają także odkurzacze basenowe, generatory chloru, zadaszenia, przykrywy basenowe, siatki na kijach teleskopowych, skimmery.

Jak dobrać pompę filtrującą do basenu?

Kupując zbiornik do samodzielnego montażu w komplecie nie zawsze jest pompa. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników nie warto się wahać i oszczędzać na tym wydatku. Najlepiej kupić basen i pompę od tego samego producenta – mamy wówczas pewność, że wszystkie elementy będą kompatybilne zarówno na etapie montażu, jak i w czasie eksploatacji.

Jeśli mamy chcemy wyremontować stary basen czy wymienić niesprawne urządzenia zakupmy pompę o takiej samej średnicy co otwór w basenie. Jeśli średnica pompy będzie większa konieczne jest zamontowanie przelotki.

Kupując pompę filtrującą do basenu należy dobrać jej parametry do wielkości zbiornika – wydajność podawana jest w litrach na godzinę. Wysokiej jakości pompy potrafią cztery – pięć razy na dobę całkowicie wymienić wodę w basenie. Dla bezpiecznego użytkowania wystarczy dwukrotne przefiltrowanie zawartości.

Pompy filtrujące do basenu dostępne na https://www.dobrebaseny.pl/POMPY-FILTRUJACE-c333