Nawóz do storczyków – rodzaje

Storczyki to unikalne rośliny. Posiadają one zazwyczaj jedynie kilka liści oraz bardzo liczne kwiaty umiejscowione na długiej i smukłej łodydze. Ich system korzeniowy jest dość prosty. Wszystkie te cechy powodują, że rośliny wymagają specjalistycznej pielęgnacji i nawożenia. Nawóz do storczyków powinien dostarczać wszystkich potrzebnych do wzrostu i kwitnienia substancji, które nie mogą być pozyskane z ubogiego w związki odżywcze podłoża.

Nawóz do storczyków – czy jest konieczny?

Nawożenie storczyków jest konieczne. Bez niego roślina nie kwitnie i traci zdrowy wygląd. Nawożenie storczyka jest konieczne przez cały okres wypuszczania kwiatów oraz po jej kwitnieniu. Dopiero w momencie przechodzenia rośliny w stan spoczynku oraz jej przycinania, nawożenie rośliny przestaje być konieczne.

Nawóz do storczyków – rodzaje

W przypadku storczyków możliwe jest ich nawożenie w sposób naturalny. Choć wykorzystanie torfu jest dość kłopotliwe, ponieważ dość trudno miesza się on z korą można stosować ten domowy sposób. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystywanie mieszaniny wody z rozdrobnionym czosnkiem. Generalnie jednak warto wybierać produkty gotowe zawierające w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego. Dostępne na rynku produkty mają bardzo zróżnicowaną postać. W zależności od niej dostosowuje się odpowiednią częstotliwość nawożenia oraz ilość podawanej substancji. Nawozy w formie płynnej podawane są w niewielkich porcjach raz w tygodniu, podobnie zresztą jak produkty w postaci sprayu. Pałeczki wykonane z nawozu są zaś dość wygodne w użyciu, ponieważ nie wymagają tak częstego stosowania. Są umieszczane zgodnie z instrukcją producenta wewnątrz doniczki i bardzo powoli uwalniają zawarte w nich substancje odżywcze. Dzięki temu stopniowemu procesowi roślina może w sposób systematyczny i wydajny uzupełniać niedobory substancji odżywczych w dość długim czasie. Nie ma również ryzyka podania storczykowi zbyt dużej dawki nawozu w bardzo krótkim czasie, co mogłoby wpłynąć negatywnie na zdrowie rośliny.