Skąd bierze się zielona woda w basenie?

Każdy posiadacz basenu to zna. Zamiast krystalicznie czystej wody, zielony nalot i bardzo nieprzyjemny wygląda. Skąd bierze się taki efekt? Dlaczego woda w basenie z czasem robi się zielona, a co najważniejsze, jak uniknąć takiego zjawiska?

Powody powstawania zielonej wody w basenie

Z jakiego konkretnie powodu powstaje zielona woda w basenie? Co oczywiste, nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ źródeł takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele. Nie mniej do tych najczęściej występujących z pewnością zaliczyć można źle dobrany lub też złej jakości filtr basenowy. Z tego też powodu filtracja w takich modelach nie jest przeprowadzana odpowiednio, przez co woda stopniowo się zabrudza i zarasta glonami, co przynosi jej zielonkawy odcień.

Innego rodzaju przyczyną może być zbyt krótki czas filtrowania wody lub też po prostu zapchany filtr. Często jest tak, że użytkownicy filtrów automatycznych chcąc oszczędzić pieniądze, ustawiają czas filtracji na zbyt krótko, co nie jest wystarczające do efektywnego oczyszczenia basenu, co prowadzi do jego zabrudzenia. Często też przeciągają czas wymiany filtra, co również powoduje jego nieefektywne działanie.

Ostatnim bardzo często spotykanym problem z zieloną wodą w basenie, jest nieprawidłowo użytkowana chemia oczyszczająca do basenu. Jak bowiem wiadomo, nawet najlepsza pompa i najlepsze filtry nie poradzą sobie z tym zanieczyszczeniem i niezbędne będzie podawanie do wody środków chemicznych. Stosowanie ich w złej jakości lub też w niewystarczającej ilości, może powodować namnażanie się glonów, co objawia się zieloną wodą w basenie.

Jak sobie poradzić z zieloną wodą w basenie?

Rzecz jasna najlepszym sposobem na to, aby całkowicie pozbyć się problemu zielonej wody w basenie, jest trzymanie się wszystkich zasad odpowiedniego oczyszczania basenu. Nie tylko trzeba dbać o właściwą kondycję pompy i pracujących z nią filtrów, lecz również konieczne jest stosowanie w odpowiedniej ilości dobrego i skutecznego środka chemicznego. Jedynie to zapewni zawsze czystą i krystalicznie przejrzystą wodę.